Bursa Fotoğrafçı, Bursa Profesyonel Fotoğraf Çekimi
Yeni başlayan bir fotoğrafçı olmanın en iyi yanı, hemen hemen her fotoğraf stilini keşfetmek için özgür olmanızdır. Moda, foto muhabirliği, spor, etkinlikler – bir kamera ile donanmış, hepsini deneyebilir ve becerinizi aynı anda geliştirebilirsiniz.
Bursa Fotoğrafçı, Bursa Profesyonel Fotoğraf Çekimi

Bursa Fotoğrafçı

Yeni başlayan bir fotoğrafçı olmanın en iyi yanı, hemen hemen her fotoğraf stilini keşfetmek için özgür olmanızdır. Moda, foto muhabirliği, spor, etkinlikler – bir kamera ile donanmış, hepsini deneyebilir ve becerinizi aynı anda geliştirebilirsiniz.

Ancak fotoğrafçılıkta daha fazla tecrübe kazandıkça, buna sadık kalmazsanız belirli bir stile sahip olmanın zor olduğunu keşfedeceksiniz. Aslında, sizi belirli bir alanda başarılı olmaktan alıkoyabilecek en önemli şey olabilir.

Bu yazıda, fotoğrafçılıktaki en popüler stillerden bazılarını, nasıl olduklarını ve bunların her birinde nasıl başarılı olabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacağız.

En Popüler Fotoğraf Türleri

Portre Fotoğrafı

Portre, tartışmasız fotoğrafçılıkta en çok keşfedilen niş veya türdür. Bugün, akıllı telefonu olan herkes, fotoğraf makinesini bir kişiye tutması ve hedeflemesi doğal hale geldiğinden portre fotoğrafçılığı uygular.

Samimi fotoğrafçılık olarak da bilinen portre fotoğrafçılığındaki güzellik, bazen poz kullanımıyla bir insanın kişiliğini yakalamakta. Bu nişteki profesyonel fotoğrafçılar normalde kırmızı halılarda veya dergi çekimlerindeki süper modelleri veya ünlü kişilikleri fotoğraflıyorlar, ancak bazı durumlarda mezuniyet resimleri, aile portreleri ve aday modeller ve oyuncular için profesyonel başlıklar da yapıyorlar.

Daha çekici bir portre için, kişinin yüz ifadesini net bir şekilde yakalamak için yeterince yakın olduğunuzdan emin olun.

Natürmort Fotoğrafçılığı Adından da anlaşılacağı gibi, bu popüler fotoğrafçılık niş esas olarak nesnelerin fotoğrafını çekmeyi içerir. Bunun üzerine ürün fotoğrafçılığı reklam ajansları katalog, dergi ve hatta reklam panoları için fotoğraflanır. Yalnızca bir ana ürünü veya merkezi bir temayı izleyen birkaç ürünü kullanabilirsiniz.

Harika fotoğraflar çekmenin sırlarından biri, açık veya kapalı alanda harika bir aydınlatmaya sahip olmaktır . Ürün fotoğrafçılığında, birçok fotoğrafçı , sert gölgeleri gidermek için maddeyi dağınık ışıkla tüm açılardan aydınlatmak için yerleştirdikleri bir ışık kutusu kullanır .

Manzara Fotoğrafçılığı

Seyahat etmeyi sevenler elbette pek çok manzara fotoğrafı çeker. Yaygın inanışın aksine, bu tür yatay fotoğraflar ile sınırlı değildir, çünkü yüksek ağaçları, dağları ve dış mekanı keşfederken yakalamaya mecbur hissedebileceğiniz herhangi bir şeyi çekerken dikey olarak çekim yapmak gerekebilir.

Neyse ki, bu nesil aynı zamanda bir kuşun manzaraları için havadan drone çekimlerini sadece yer seviyesinin aksine çekmeyi çok daha kolaylaştırarak bize daha yaratıcı olanaklar sunuyor . Ancak daha çarpıcı çekimler için akıllı telefonunuzdan veya kompak dijital kameranızdan yükseltme yapmanız, daha iyi bir kameraya yatırım yapmanız ve doğru lensleri manzara fotoğrafçılığı için kullanmanız gerekir .

Yemek Fotoğrafçılığı

Bu yazıyı yaklaşık on yıl önce yazıyor olsaydık, yemek fotoğrafçılığı nişinin içine girmesi daha zor olurdu. Neyse ki, günümüzün sosyal medya üretimi, ister eğlence ister pazarlama amaçlı olsun yemeğimizin fotoğrafını çekmemizi etkiledi.

Bugünün kameralı cep telefonu özellikleriyle, oldukça iyi bir kameralı telefona ve gerçekten ağız sulandıran yiyecek çekimleri için doğru aydınlatmaya sahip olduğunuz sürece profesyonel bir bağımsız kamera kullanmak gerekmeyebilir .

Doğru renkleri elde etmek için doğru beyaz dengesinin ayarlandığından emin olun. Yemeğinizin daha da çekici görünmesini sağlamak için resimlerinizin doygunluğunu da (özellikle kırmızılar ve sarılar) artırabilirsiniz.

Spor Fotoğrafçılığı

Spor fotoğrafçılığı, çok hızlı çekim gerektiren daha profesyonel bir niş. Spor çeken fotoğrafçılar normalde , eylemin olduğu yeri yakınlaştırabilen ve az pozlanmış görüntülerle bitmeden hızlı deklanşör hızında çekim yapabilen uzun ve ağır lenslerle donatılır.

Spor alanları düzenli olarak fotoğrafçılarla doludur, ancak bir slot yarışması hala oldukça zordur. Elinizi spor fotoğrafçılığında denemek istiyorsanız, ISO değerinizi yükseltin, böylece hızlı bir enstantane hızı kullanabilir, açılarla deneyler yapabilir ve her zaman o panjuru hedeflemeye ve tıklamaya hazır olun.

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı

Bir diğer ödüllendirici ve iyi ödeme yapan niş, vahşi yaşam fotoğrafçılığıdır. Doğal tabitatlarına izin vermeden vahşi hayvanların iyi ve net görüntülerini yakalama konusundaki bariz zorluk nedeniyle, bu alandaki bir iş, spor fotoğrafçılığına benzer kamera ekipmanlarında ve birçok güvenlik önleminde bazı önemli iyileştirmeler gerektirmektedir .

Herkes bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olamaz, bu yüzden insanlar bu tür fotoğraflar için iyi para ödüyorlar. Yaban hayat fotoğrafçılığı genellikle zorlu koşullarda, dünyanın en tehlikeli ve uzak kısımlarında gerçekleşir.

Makro Fotoğrafçılık

Gerçekten inanılmaz görüntüler almak isteyenler, makro fotoğrafçılıktan hoşlanıyor. Nesneleri gerçekte olduğundan daha büyük görünmeleri için yakalamak, doğru donanıma sahip olduğunuz sürece nispeten kolaydır. Akıllı telefonunuzu klipsli makro lens aksesuarı ile donatabilir veya daha ideal yüksek çözünürlüklü sonuçlar için DSLR veya aynasız kameralı bir makro lens kullanabilirsiniz.

Düzenli fotoğrafçılık çalışması arıyorsanız, makro fotoğrafçılık sizin için doğru niş olmayabilir. Bununla birlikte, sanatsal ve son derece çekici fotoğraflar çekmek isteyenler için mükemmel bir tür.

Etkinlik Fotoğrafçılığı

Etkinlik fotoğrafçılığı, konserler, doğum günleri, şirket toplantıları ve hatta düğünler gibi birçok özel etkinlik türünü içeren geniş ve popüler bir alandır. İnsanlardan ve samimi anlarından mekan ve yemeklere kadar her şeyin fotoğrafını çekerken, genellikle farklı fotoğrafçılık tekniklerinin bir karışımını içerir.

Bu tür için iyi bir portföy kılan şey, olayın kendisini gizlemek yerine resimlerinizle nasıl bir hikaye anlatacağınızı bilmektir. Belli ki, özellikle insanlarla ilgilenmek ve belirli bir olayı ele almak için çok fazla pratik yapılacaktır. Ayrıca her çekiminizi “çekim listenizde” başarılı bir şekilde paketlemek ve önemli anları kaçırmamak için çeşitli merceklere ihtiyacınız olacak.

Moda Fotoğrafçılığı

İnsanlar fotoğrafçılıkta bir iş düşündüklerinde, çoğu moda fotoğrafçılığı önerir. Reklam ve pazarlamaya olan talebi sayesinde, onlarca yıldır en kazançlı işlerden biri olarak kalmıştır.

Moda fotoğrafları genellikle moda kıyafetler, ayakkabılar ve aksesuarlarda süper modeller ve ünlüler içeriyor. Kıyafetleri sergileme ihtiyacı nedeniyle, bu iş genellikle çok fazla tam vücut çekimi içerir. Bununla birlikte, bazı portre çekimlerini de içerebilir, böylece moda fotoğrafçılığına katılmak istiyorsanız portre becerilerinizi uygulamak isteyebilirsiniz.

Kıyafet stiline bağlı olarak moda, sizi tam aydınlatma düzenleri ve modelleme pistleri ile stüdyolardan, dış mekanlara kadar her yere götürebilir.

Yenidoğan Fotoğrafçılığı

Yenidoğan, bebek veya bebek fotoğrafçılığı temelde portre fotoğrafçılığı ile aynıdır, ancak onunla birlikte gelen benzersiz zorluklar nedeniyle kendi nişi olarak sıralıyoruz. Genelde çok kırılgan olan yeni doğmuş bebeklerden, gözleri ışığa duyarlı, mevcut ışıktan en iyi şekilde kamerayı kullanmayı öğrenmek gerekir. Bebekler vücut sıcaklıklarını ayarlamada da zorlanırlar, bu nedenle stüdyonuz değerli konuğunuzun kıyafetine bağlı olarak yeterince soğuk veya sıcak olmalıdır.

Bağırsak hareketlerinin de tahmin edilemeyebileceğinden bahsettik mi? Bir yenidoğan fotoğraf çekimi tüm kariyerinizde en çılgınca olabilir, ancak aynı zamanda en ödüllendirici olabilir.

Sokak Fotoğrafçılığı

Kameralarını her yere getiren ve sanatsal özgürlüklerini keşfetmekten hoşlananlar için sokak fotoğrafçılığı özellikle çekici bir yer. Fotoğrafçılığın insanlık koşullarını belgeleyen ve genellikle merkezi bir tema veya konu olmaksızın, planlanmamış olayları ortaya çıkardıklarında yakalayan eşsiz bir tür. En iyi bölüm, sokak fotoğrafçılığı için farklı tipte kameraları kullanabilmenizdir.

Genel konular arasında sokak satıcıları, sokak yemekleri, çocuklar, grafiti çalışmaları ve bazen siyah-beyaz olmak üzere çok sayıda beton bulunur. Dış dünyanın gerçekliğini vurguladıkları veya tasvir ettikleri sürece, mutlaka sokaklara alınmaları gerekmez.

Neyse ki birçok sokak fotoğrafçısı için, bu tür fotoğraflar genellikle dergilerde, bloglarda ve gazetelerde yer alır. Bununla birlikte, sokak fotoğrafçıları genellikle istedikleri yerde ve proje bazında yerine kendi uygunluklarında çekim yaptıkları için sürekli bir gelir garantisi yoktur.

Foto Muhabirliği

Sokak fotoğrafçılığı ile karıştırılmaması gereken, foto muhabirliği tipik olarak haberler için belirli sahneleri ve hikayeleri kapsayan bir meslek. Kapsam olarak daha tarihi olan nesnel fotoğraflar çekmek için sokak fotoğrafçılığını kullanır. Ve gazetelerde yayınlanma eğiliminde olduklarından, profesyonel foto muhabirlerine özellikle gazeteler, dergiler, kitap yayıncıları veya belirli kurum ve kuruluşlara bağlılarsa, fotoğrafları için iyi para ödenir.

Foto muhabirliği, kesinlikle mükemmel resim çekmek için değil, hikayeyi en iyi anlatan samimi anları yakalamanın çok önemli olduğu başka bir yer.

Belgesel Fotoğrafçılığı

Hiç savaş fotoğrafçılarını duydunuz mu? Basının bu cesur insanları, tarihsel olarak çok daha önemli olan sosyal ve politik sorunları kapsayan diğer foto muhabirleriyle birlikte belgesel fotoğrafçılık işinin bir parçası . Sokak fotoğrafçılığı gibi, gerçek yaşamdaki durumlarda ham, samimi duyguları ve zaman içindeki önemli anları yakalarlar, ancak yalnızca yerel toplantıları veya diğer ünlüleri kapsamadıkları için daha evrensel başlıklar verilir.

En büyük dergilerden bazıları için dünya sorunları veya başkanların zamansız fotoğraflarını çekmeyi düşünüyorsanız, belgesel fotoğrafçılığı sizin için olabilir.

Hazır Fotoğraflar (Stok Fotoğraf)

Stok fotoğrafçılık, günümüzün yeni nesil profesyonel fotoğrafçılarında büyüyen başka bir alandır. Stok fotoğrafçıları, belirli kullanımlar için lisanslanacak fotoğrafları sağlar ve satar. Yüzyıllar civarında olmasına rağmen, bloglarda, web sitelerinde ve dijital pazarlama amaçlarında artan talep nedeniyle stok fotoğraf pazarı önemli ölçüde artmıştır.

Tam olarak en popüler olanlardan biri değil, ama iyi bir gelir kaynağı olabilir. Size uygun bir zamanda kendiniz için çalışmanıza izin verir. Ayrıca, tekrar satışlardan pasif gelir elde edersiniz; yani, çok fazla fotoğraf çekmeyi ve sanatsal özgürlüğünüzü gerçekten keşfetmeyi başaramazsanız.

Hava Fotoğrafçılığı Hava fotoğrafçılığı temel olarak kasırgalar, kar fırtınası, kum fırtınası, dolu fırtınalar gibi farklı hava koşullarını (genellikle sert ve aşırı) sergileyen dış mekan fotoğrafçılığıdır. Dünyadaki birçok fotoğrafçı, genellikle gizlemek ve kaçmak için çabuk olanın güzelliğini yakalamak için hayatı tehdit eden fırtınaları kovalar.

Şans verildiğinde, bu niş size iyi para ödeyecek ve muhtemelen ödüllü resimlerle ödüllendirecektir, ancak çekiminizi riske atmaya ve yaşamınızı riske atmaya değecek bir değere değip değmeyeceği.

Mimari Fotoğrafçılık

Sürekli bir proje akışı sunan bir yer arıyorsanız, mimari fotoğrafçılığa bakmak isteyebilirsiniz.

Binaların ve diğer yapıların dış ve iç kısımlarının fotoğrafları tasarımcılara, mimarlara, finansal kiralama şirketlerine ve potansiyel yatırımcılara çok faydalı olabilir. Sanatsal ve teknik becerinin bir karışımıdır ve sanatın ve uygun kompozisyonun unsurları hakkında ciddi bilgiler içerebilir. Bu iş, bazen fotoğraf yapılarını (çoğunlukla evler, daireler veya kat mülkiyeti) ve iç mekanlarını da içeren emlak fotoğrafçılığıyla karıştırılabilir. İkisi arasında teknik olarak geçiş yapabilirsiniz, çünkü ikisi de aynı ekipmanı kullanır ve aynı becerilere sahiptir.

Uzun Pozlama Fotoğrafçılığı

Uzun pozlama fotoğrafçılığı, deklanşörü daha uzun süre açık tutabilmek için fotoğraf makinenizin teknik yeteneklerinden faydalanır; bu, çıplak gözle göremeyeceğimiz gerçeküstü görüntüleri yakalamanızı sağlar. Bu tür, gece fotoğrafçılığına ve astrofotografiye geçiyor; bu, gerçek hayatta donuk bir kara gökyüzü gibi görünen inanılmaz ışık çizgileri, yıldız patlamaları ve çarpıcı gradyanlar (en azından) ile sonuçlanabiliyor. Ayrıca, kadifemsi pürüzsüz gölleri ve köpüklü nehirleri yakalamak için gündüz bir ND filtresinin kullanımını da içerir .

Uzun pozlama fotoğrafçılığının uzun deklanşör hızlarının kullanılmasını gerektirdiği göz önüne alındığında, kesinlikle bir tripod, uzaktan deklanşör, iyi düşük ışık performansına sahip bir kamera ve manuel fotoğrafçılıkta gerçek bir beceri ile donanımınızı yükseltmeniz gerekir.