Bursa Sosyal Medya Danışmanlığı, Bursa Sosyal Medya Danışmanı
Sosyal medya danışmanlık kanallarına biraz içerik göndermek bile küçük bir çocuk tarafından yapılabilir. Ancak, planlama, strateji ve ardından sosyal medyada istenen sonuçları elde etmek için her güncellemenin kopyasını akıllıca hazırlanması bir sanattır.
Bursa Sosyal Medya Danışmanlığı, Bursa Sosyal Medya Danışmanı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanı

Nasıl bir sosyal medya danışmanı olunacağını öğrenmek ister misiniz? Bir sosyal medya pazarlama danışmanının ne yapması gerektiğini bilmek ister misiniz? Bu soruların cevaplarını ve bu makaledeki çok daha fazlasını öğrenin.

Her şeyden önce, sosyal medya danışmanlığı nedir ile başlayalım?

İşte kısa bir sosyal medya danışmanı açıklaması: “Sosyal medya danışmanlığı, bir marka adına sosyal ağ kanallarını kullanarak müşterilere ulaşma sürecidir” .

Sosyal medya danışmanları, şirketler arasında tam zamanlı çalışabilir veya serbest pazarlama hizmetleri sağlayabilirler. Türkiye ‘de ki sosyal medya kullanıcılarının büyümesi, artması ve çevrimiçi alışverişteki artışla birlikte, sosyal medya danışmanları her zaman talep görmektedir. Bir sonraki bölümde işletmelerin neden bir sosyal medya danışmanı işe almaya ihtiyaçları olduğunu görelim.

Neden bir Sosyal Medya Danışmanı ile Çalışılmalı?

Sosyal medya danışmanlık kanallarına biraz içerik göndermek bile küçük bir çocuk tarafından yapılabilir. Ancak, planlama, strateji ve ardından sosyal medyada istenen sonuçları elde etmek için her güncellemenin kopyasını akıllıca hazırlanması bir sanattır. Sosyal medya danışmanlarının da bu konuda uzman olması beklenir. Sadece sosyal medya pazarlamasının faydalarını değil aynı zamanda sosyal medya yönetim danışmanının da faydalarını göstermektedir, çünkü danışmanların tüm bu faaliyetleri yapması gerekiyor.

Sosyal medyayı kullanmaktan gerçekten endişe duyan işletmeler, aşağıdaki nedenlerden dolayı bir sosyal medya danışmanı işe almalıdır (bu arada bir sosyal medya danışmanının sahip olması gereken becerilerdir):

Sosyal Medya Strateji Danışmanı

Strateji ve Planlama ile iş yapmak için doğru bir yoldur. Sosyal medya strateji danışmanları, işletmelere uygulanabilir bir sosyal medya stratejisi oluşturmada yardımcı olur. Doğru strateji, işleri uzun süre odakta tutmaya yardımcı olur ve gerekirse herhangi bir rotada düzeltmesini sağlar. İçerik Oluşturma ve Gönderme; İçerik stratejisi, etkili sosyal medya kampanyalarının çok önemli bir bölümünü oluşturur. Önceden yıllık bir takvim oluşturmak, sosyal medya danışmanlarının kampanya planlamalarını ve önceden içerik oluşturmalarını ve kampanyaları etkin bir şekilde yürütmelerini sağlar. Dünya çapında popüler olan dijital içerik türlerinden bazıları aşağıdaki görülebilir. Sosyal medya yayınları, Videolar, bloglar ve podcast’ler, sosyal medya danışmanlarının katkıda bulunabileceği alanlardır.

Sosyal Medya Topluluk İnşası

Topluluk İnşası; Topluluk oluşturma iş açısından çok önemlidir. Farklı sosyal medya kanallarında sayısız ilgili taraftar ve takipçiye sahip olmak, her şeyden önce güçlü bir marka oluşturmaya yardımcı olur ve ikincisi markaların bu hayranlara ulaşmalarını ve ürünlerini kendilerine satmalarına yardımcı olur. Sosyal medya danışmanları, markaların hem organik (Reklamsız) hem de inorganik (Reklam) araçlarıyla farklı sosyal ağlarda güçlü ve alakalı topluluklar geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Sonuçların Analizi ve Ölçümü; Sosyal medya kampanyalarının sonuçlarını analiz etmek ve ölçmek işletmelerin yatırım getirisini anlamalarına, yani sosyal medya pazarlamacılığına harcadıkları zamandan ve paradan ne gibi kar veya fayda elde ettiklerini anlamalarına yardımcı olur. Neredeyse tüm sosyal ağlar, kendi sosyal analizlerini sağlar; bu da, sosyal medya çabalarının düzgün bir şekilde görüntülenmesi için yeterlidir. Sosyal medya danışmanları, farklı sosyal medya ölçümlerini yapar ve işlem yapılabilir iş görüşlerini üst yönetimle paylaşmak için sonuçları analiz eder. Bu nedenle, işletmelerin tüm bu faydalar için sosyal medya danışmanları işe almaları ve markaların işe alınmasını istiyorlarsa danışmanların da bu becerileri geliştirmeleri gerekir.

Bu temel becerilerin yanı sıra, sosyal medya danışmanlarının geliştirmesi gereken bonus becerilerden bazıları şunlardır:

Metin Yazarlığı; Metin yazarlığı hem sanat hem bilimdir. Kopya yazıp, müşterinizi markanızın ürünlerini sosyal medyada satın almaya ikna edebilir misiniz? Sosyal medya paylaşımınızı arkadaşlarınızla paylaşmalarını sağlayabiliyor musunuz? Metin yazarlığı becerileri, sosyal medya danışmanları için mükemmel bir varlıktır.

Temel Grafik Tasarım; Bugünlerde sosyal medyada birçok resim ve video klip paylaşılmış halde. Sosyal medya danışmanları temel grafik tasarım becerilerine sahipse, onları işletmede kurmada ya da işletmeler için arzu edilmesinde uzun bir yol kat edebilir. Temel tasarım için, Gimp (tavsiye ederim), Canva ve Pablo gibi ücretsiz araçlar bulunmaktadır.

PPC Reklamları; Tıklama Başı Ödeme (PPC) yayınlayarak satış, potansiyel müşteri veya trafik oluşturmada etkilidir. Reklamlar, sosyal medya danışmanları için önemli bir beceridir. Organik erişim her geçen gün azalmaya devam ettikçe, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlar, istenen sonuçları elde etmek için markaları PPC Reklamlara para harcamak için zorluyor. Bu ek beceriler sizi başarılı bir sosyal medya danışmanı yapma konusunda uzun bir yol kat etmenizi sağlayacaktır.