Bursa Domain, Bursa Alan Adı Kaydı, Alan Adı Yönetimi
Alan adı, esasen web sitenizin fiziksel bir adrese eşdeğer olmasıdır. Aynı şekilde, bir uydu navigasyonunun yol tarifleri sağlamak için bir sokak adresine veya posta koduna ihtiyacı olduğu gibi, bir web tarayıcısının da sizi bir web sitesine yönlendirmek
Bursa Domain, Bursa Alan Adı Kaydı, Alan Adı Yönetimi

Bursa Domain

Alan adı, esasen web sitenizin fiziksel bir adrese eşdeğer olmasıdır. Aynı şekilde, bir uydu navigasyonunun yol tarifleri sağlamak için bir sokak adresine veya posta koduna ihtiyacı olduğu gibi, bir web tarayıcısının da sizi bir web sitesine yönlendirmek için bir alan adına ihtiyacı vardır.

Bir etki alanı adı iki ana öğe biçimini alır. Örneğin, Facebook.com alan adı web sitesinin adı (Facebook) ve alan adı uzantısından (.com) oluşur. Bir şirket (veya bir kişi) bir etki alanı adı satın aldığında, etki alanı adının işaret ettiği sunucuyu belirleyebilir.

Bursa Alan Adı Kaydı

Alan adı kayıtları, ICANN (Atanan İsimler ve Numaralar için İnternet Şirketi) adlı bir kuruluş tarafından denetlenmektedir. ICANN, hangi etki alanı adı uzantılarının kullanılabileceğini belirtir ve etki alanı adlarının işaret ettiği merkezi bir veritabanını tutar.

Bir Etki Alanı Adı ve Bir Web Sunucusu

Etkili bir şekilde ziyaret ettiğiniz her web sitesi iki ana unsurdan oluşur: bir etki alanı adı ve bir web sunucusu .

Bir web sunucusu, web sitenizin ürettiği dosyaları ve veritabanlarını barındıran ve sitenizi kendi makinelerinden sitenizi ziyaret ettiklerinde Internet üzerinden insanlara gönderen fiziksel bir makinedir. Etki alanı adı, insanların sitenize erişmek için girdikleri addır ve web tarayıcısını bu kaynakları depolayan sunucuya yönlendirir. Etki alanı adı olmadan, insanların sunucunuzun belirli IP adresini hatırlamaları gerekir ve bu imkansızdır.

Alan Adları Nasıl Çalışır?

Alan adları, web sitenizi barındıran sunucunun kısayolu olarak işlev görür.

Etki alanı adı olmadan, web sitenizi ziyaret etmek isteyen herkes tam IP adresini girmek zorunda kalır. Ancak sorun şu ki, bir IP adresinin insanların ezberlemesi veya reklam malzemelerine dahil olması zor.

Bizim durumumuzda AjansBulut.com alan adıdır. Diyelim ki IP adresi 188.124.24.85 IP adresi bir sunucuya işaret eder, ancak ziyaretçiler kullanmaya çalışırsa web sitesini çözmez. Bunun nedeni, bir IP adresinin bir web sitesini çözmesi için, uzak sunucunun, web uygulamaları dizininde depolanan varsayılan bir sayfa (yani index.html) ile bağlantı noktası 80’i kullanması gerektiğidir.

Yıllık Web Barındırma Paketleri

Gördüğünüz gibi, sunucu varsayılanları ve IP adresleriyle uğraşmak hem kafa karıştırıcı hem de zaman alıcı olabilir. Bu nedenle web sitesi sahiplerinin büyük çoğunluğu, yıllık web barındırma paketleri ile birlikte paketlenmiş alan adları sunan Ajans Bulut gibi bir hizmeti kullanmayı tercih ediyor .

Alan adları ayrıca, kişiler etki alanınızı ziyaret ederse, otomatik olarak diğerine iletildiklerini belirtmenizi sağlayan yönlendirmeleri de kullanabilir. Bu, kampanyalar ve mikrositler için veya insanları ana sitenizdeki özel açılış sayfalarına yönlendirmek için faydalı olabilir. Yazımların etrafındaki karışıklığı önlemek için de faydalı olabilirler. Örneğin, www.fb.com adresini ziyaret ederseniz , www.facebook.com adresine yönlendirilirsiniz .

Farklı Alan Adları

Tüm etki alanı adları aynı formülü izlemez ve .com etki alanları, tüm genel web sitelerinin% 46,5’ini oluştururken, yine de .org ve .net gibi diğer etki alanı adı türleri için çok fazla alan bırakır. Genel olarak, en yaygın alan adı türleri şunlardır:

TLD: Üst Düzey Alan Adları

Üst düzey bir etki alanı tam olarak nasıl göründüğüdür: İnternetin etki alanı adı sisteminin en üst düzeyinde olan bir tür etki alanı adı. Binlerce TLD’nin üzerinde kullanılabilir ancak en yaygın olanı .com , .org , .net ve .edu’dur .

TLD’lerin resmi listesi, İnternet Atanmış Numaralar Kurumu (IANA) adlı bir kuruluş tarafından tutulur ve burada görüntülenebilir. IANA, TLD’lerin listesinin, bundan sonra konuşacağımız ccTLD’leri ve gTLD’leri içerdiğini not eder.

ccTLD: Ülke Kodu Üst Düzey Etki Alanları

ccTLD’ler yalnızca iki harf kullanır ve Türkiye için .tr ve Japonya için .jp gibi uluslararası ülke kodlarına dayanır. Genellikle belirli bölgeler için özel siteler inşa eden şirketler tarafından kullanılır ve kullanıcılara doğru yere geldiklerini bildirmenin iyi bir yolu olabilir.

gTLD: Genel Üst Düzey Etki Alanı

Bir gTLD, temelde ülke koduna dayanmayan bir TLD’dir. Birçok gTLD , eğitim kurumlarını hedef alan .edu gibi belirli bir kullanım durumu için tasarlanmıştır . Bununla birlikte, bir gTLD’yi kaydettirmek için belirli bir kritere uymanız gerekmiyor, bu yüzden .com yalnızca ticari amaçlarla kullanılmıyor.

GTLD’ler diğer örnekleri şunlardır .mil (askeri), .gov (hükümet), .org ve (kar amacı gütmeyen ve kuruluşlar için) .net başlangıçta internet servis sağlayıcıları için tasarlanmıştır (ISS) ancak artık çok daha yaygın kullanılır.

Diğer Alan Adı Tipleri

Yukarıda belirtilen etki alanı kategorileri en sık olmakla birlikte, karşılaşabileceğiniz başka değişkenler de vardır.

İkinci Seviye Alan Adları

Muhtemelen bu alan adlarını daha önce gördünüz. Doğrudan üst düzey bir alan adının altında bulunan bir alandan bahsediyoruz. Burada fazla teknik olamayacağız çünkü özellikle ülke kodları söz konusu olduğunda örneklerle gösterilmesi daha kolay.

Örneğin, İngiliz şirketleri bazen .com yerine .co.uk kullanırlar ve bu ikinci seviye alan adına mükemmel bir örnektir. Başka ikinci düzey etki alanıdır .gov.uk sık devlet kurumları ve tarafından kullanılan, .ac.uk akademik kurumlar ve üniversiteler tarafından kullanılmaktadır.

Alt alanlar

Alt alanlar yararlıdır çünkü web yöneticilerinin sitelerinde bölümler oluşturmak için ek bir alan adı satın almalarını gerektirmezler. Bunun yerine, sunucudaki belirli bir dizini etkin bir şekilde gösteren bir alt etki alanı oluşturabilirler. Bu, kampanya siteleri ve ana siteden ayrı tutulması gereken diğer web içeriği türleri için süper yararlı olabilir.

Örneğin, Facebook , Facebook API’sini kullanmak isteyen web ve uygulama geliştiricileri için belirli bilgiler sağlamak amacıyla developers.facebook.com adresini kullanır . Bir başka harika örnek de support.google.com

Alanı Adı Nasıl Kayıt Edilir ?

Farklı ad sağlayıcılar farklı sistemler kullanır ve bu nedenle bu cevap sürecin tipik olarak nasıl göründüğünü kapsarken, sağlayıcıya bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir.

Genellikle bir alan adı araması yaparak başlarsınız . Çoğu etki alanı adı sağlayıcısı, istediğiniz etki alanı adını girmenize ve uygun olup olmadığını görmenize izin verir. Bulut Ajans ‘da ayrıca, aradığınız etki alanı alındığında yararlı olabilecek diğer etki alanı adları için birçok öneride bulunuyoruz.

Alan Adı Nasıl Transfer Edilir ?

Etki alanı adları, kayıt şirketleri arasında da aktarılabilir. Karşılanması gereken birkaç özel koşul olsa da:

Kayıt veya son transferden bu yana 60 gün veya daha uzun bir süre geçmiş olmalıdır. Domain Redemption veya Sil durumunda ya da Beklemede olmamalı Alan adınızın yetki koduna sahip olmalısınız (EPP kodu olarak da bilinir). Domain’in mülkiyet bilgileri geçerli olmalı ve gizlilik koruma hizmetleri devre dışı bırakılmalıdır. Alan adınızı aktarmak zorunlu olmamakla birlikte, tüm hizmetlerin tek bir yerde bulundurulması yönetim işlemini büyük ölçüde kolaylaştırabilir.

Burada Bulut Ajans’a, herhangi bir sicilden bir alan adı transferi yapabilirsiniz . İşlemin tam olarak tamamlanması 4-7 gün arasında bir zaman alabilir. Ancak, özel müşteri başarı ekibimiz, her adımında yardımcı olmak için orada olacak!

Alan adı nedir?

Alan adı, esasen web, posta adresinin eşdeğeridir. İşte bilmeniz gerekenler:

Bir alan adı, web sitenizin sokak adresiyle eşdeğerdir. Bir web sitesi adından (yani Ajans Bulut) ve bir alan adı uzantısından (yani .com) oluşur. Tüm alan adı kayıtları ICANN tarafından denetlenmektedir. Etki alanları, ziyaretçileri uygun sunucuya ileterek çalışır. .com etki alanları en popüler olanıdır, web’in% 46,5’ini sağlar. ccTLD’ler ülke kodlarını kullanır ve coğrafi alanları (yani .tr veya .de) belirler. gTLD’ler belirli kullanım durumları için tasarlanma eğilimindedir (ör. kuruluşlar için .org). Her alan adı kayıt şirketi farklı bir kayıt işlemine sahiptir. Kullanılabilir etki alanı adlarını bulmak için etki alanı arama motorlarını kullanabilirsiniz. Etki alanları bir sağlayıcıdan diğerine aktarılabilir. Sunucular, web sitenizin dosyalarını saklayan fiziksel makinelerdir. Yardıma ihtiyacınız olursa, destek ekibimiz yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.