Bursa SEO, SEO Nedir, Bursa SEO Ajansı, Bursa SEO Hizmeti
SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edicisi” için kullanılan bir kısaltmadır. Bir SEO ile çalışma kararı, sitenizi geliştirebilecek ve size zaman kazandırabilecek büyük bir karardır, ancak sitenize ve itibarınıza zarar verme risk
Bursa SEO, SEO Nedir, Bursa SEO Ajansı, Bursa SEO Hizmeti

SEO nedir?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edicisi” için kullanılan bir kısaltmadır. Bir SEO ile çalışma kararı, sitenizi geliştirebilecek ve size zaman kazandırabilecek büyük bir karardır, ancak sitenize ve itibarınıza zarar verme riski de vardır. SEO’nun sitenize kazandırabileceği avantajların yanı sıra sorumsuzca hazırlanmış bir SEO’nun verebileceği zararları da araştırdığınızdan emin olun. Pek çok SEO ile diğer ajans ve danışmanlar, web sitesi sahipleri için aşağıdakiler gibi yararlı hizmetler sunmaktadır:

Sitenizin içeriğini veya yapısını inceleme Web sitesinin geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunma. Örneğin, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı İçerik geliştirme Çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetimi Anahtar kelime araması SEO eğitimi Belirli pazarlarda ve bölgelerde uzmanlık. Google ile reklam vermenizin, sitenizin arama sonuçlarınızdaki durumu üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Google, siteleri ücret karşılığında arama sonuçlarımıza eklemez veya sitelerin sıralamasını değiştirmez. Organik arama sonuçlarımızda görünmenin herhangi bir maliyeti yoktur.

SEO seçimi

Bir SEO ajansı ile çalışmayı düşünüyorsanız ne kadar çabuk harekete geçerseniz o kadar iyi olur. SEO ile çalışmaya başlamak için en uygun zaman bir siteyi yeniden tasarlamayı veya yeni bir siteyi devreye sokmayı düşündüğünüz zamandır. Bu şekilde SEO’nuz ve siz, daha en başından sitenizin, arama motorlarına uygun bir şekilde tasarlanmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte iyi bir SEO, mevcut bir siteyi de iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Önerilen değişiklikleri uygulama konusunda kararlı olun. SEO tarafından önerilen değişikliklerin yapılması zaman ve çaba gerektirir. Bu değişiklikleri yapmaya zaman ayırmayacaksanız bir uzmanla çalışmanıza değmez. Potansiyel SEO Ajansınızla görüşme yapın. SEO’ya yöneltebileceğiniz bazı yararlı sorular şunlardır: Önceki çalışmalarınızdan örnekler gösterebilir ve başarı öykülerinizden bazılarını bizimle paylaşır mısınız? Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne uyuyor musunuz? Organik aramaya ek olarak çevrimiçi pazarlama hizmetleri veya önerisi sunuyor musunuz? Ne kadar zamanda, nasıl sonuçlar bekliyorsunuz? Başarınızı nasıl ölçüyorsunuz? Sektörümüzdeki deneyiminiz nedir? Ülkemizdeki/şehrimizdeki deneyiminiz nedir? Uluslararası siteler hazırlama konusunda deneyiminiz nedir? En önemli SEO teknikleriniz nelerdir? Ne kadar zamandır bu işle ilgileniyorsunuz? Sizinle nasıl iletişim kurabilirim? Sitemizde yaptığınız değişikliklerin tümünü bizimle paylaşıp önerileriniz hakkında nedenleriyle birlikte bize ayrıntılı bilgi verecek misiniz? SEO’nun sizinle ve işletmenizle ilgilenip ilgilenmediğine bakın. İlgilenmiyorsa, ilgilenen birini bulun. SEO’nuz aşağıdakilere benzer sorular sormalıdır: İşletmenizi veya hizmetinizi müşteriler için benzersiz ve değerli kılan nedir? Müşterileriniz kimler? İşletmeniz nasıl para kazanıyor ve arama sonuçları nasıl yardımcı olabilir? Başka hangi reklam kanallarını kullanıyorsunuz? Rakipleriniz kimler? SEO’nuzun profesyonel referanslarını kontrol edin. Önceki müşterilerine bu SEO’nun faydalı bir hizmet sağlayıp sağlamadığını, birlikte çalışılması kolay bir insan olup olmadığını ve olumlu sonuçlar elde edip etmediğini sorun. Sitenizi hem teknik anlamda hem de arama açısından denetlemesini isteyin. Böylece neyin neden yapılması gerektiğini düşündüğünü ve beklenmesi gereken sonucun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Muhtemelen bunun için ödeme yapmanız gerekir. Büyük ihtimalle Search Console’da SEO’ya sitenize salt okuma erişimi de vermeniz gerekir. (Bu aşamada yazma erişimi vermeyin.) Potansiyel SEO’nuz nelerin iyileştirilebileceğiyle ve yapılması gerekenlerle ilgili gerçekçi tahminlerde bulunabilmelidir. Yapacağı değişikliklerin sizi arama sonuçlarında birinci sıraya oturtacağını garanti ediyorsa başka birini bulun. Bir uzmanla çalışmak isteyip istemediğinize karar verin.

SEO Nasıl Çalışır?

Google (ve ayrıca Yahoo arama sonuçlarını da destekleyen Bing), arama sonuçlarını büyük ölçüde taradığı ve web dizinine eklediği sayfaların alaka düzeyine ve otoritesine dayanarak en iyi cevabı sağlamak üzere bir kullanıcının sorgusuna göre puanlar .

Google, arama sonuçlarını puanlamak için 200’den fazla sinyal kullanıyor ve SEO, bu bilinen sinyallerin bazılarını etkilemek ve iyileştirmek için teknik ve yaratıcı etkinlikleri içeriyor. Kullanıcılarına en iyi yanıtları vermek için bireysel sıralama sinyallerine çok fazla odaklanmamak ve Google’ın daha geniş hedefine bakmak genellikle yararlıdır .

SEO, bu nedenle, bir web sitesinin erişilebilir, teknik olarak sağlam olduğundan emin olmak, kişilerin arama motorlarına yazdığı kelimeleri kullanmasını ve kullanışlı ve kaliteli, kullanıcının sorgusunu yanıtlamaya yardımcı olan uzman içeriği ile mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamasını içerir.

Google, bir makine öğrenme algoritmasına beslenen arama sonuçlarının kalitesini değerlendiren çok büyük bir arama kalitesi puanlayıcı ekibine sahiptir. Google’ın arama kalitesi derecelendirme yönergeleri , Google sınıfının yüksek veya düşük kaliteli içerik ve web siteleri olarak ne olduğuna ve bunların uzmanlık, otorite ve güvenlerini (EAT) açıkça gösteren siteleri ödüllendirmeye istekli olma konusundaki önemine dair birçok ayrıntı ve örnek sunar.

Google, bir sayfanın popülaritesini ve otoritesini hesaplamak için köprü tabanlı bir algoritma (‘PageRank’ olarak bilinir) kullanır ve Google bugün çok daha karmaşık olsa da, bu hala sıralamada temel bir işarettir. Bu nedenle SEO, bir web sitesine, diğer web sitelerinden gelen ve gelen linklerin sayısını ve kalitesini artırmaya yardımcı olacak aktiviteler içerebilir. Bu etkinlik, tarihsel olarak ‘bağlantı kurma’ olarak bilinir, ancak gerçekten sadece bir içeriği çevrimiçi veya içerik veya dijital PR aracılığıyla çevrimiçi pazarlayan bir markadır.

Bir web sitesine bağlanan alakalı ve saygın web siteleri, Google’a kullanıcılarının ilgisini çekebileceğinin ve ilgili sorgular için arama sonuçlarında görünmesi konusunda güven verilebileceğinin güçlü bir işaretidir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, genellikle ‘Yerinde SEO’ ve ‘Site Dışı SEO’ olarak gruplandırılmış teknik ve yaratıcı etkinlikleri içerir. Bu terminoloji oldukça eskidir, ancak bir web sitesinde ve bir web sitesinden uzakta uygulanabilecek uygulamaları böldüğü için anlamakta fayda vardır.

Bu faaliyetler, genellikle birden fazla bireyin uzmanlıklarını gerektirir; çünkü bunları yüksek düzeyde yürütmek için gereken beceriler oldukça farklıdır – ancak öğrenilebilirler. Diğer seçenek ise, gerekli alanlarda yardımcı olmak için profesyonel bir SEO ajansı veya SEO danışmanı kiralamaktır.

Google’ın algoritması

Bu arama sonuçlarının sıralaması Google’ın algoritmasına göre belirlenir. Her ne kadar Google’ın algoritması gizli kalsa da, SEO’daki yılların deneyimi önemli faktörler hakkında oldukça iyi bir fikir verdi. Bize göre, Google’ın algoritmasındaki faktörler iki kategoriye ayrılabilir:

Sayfa içi SEO

Web sitenizin sıralamasına kısmen sayfa faktörleri tarafından karar verilir. Sayfadaki SEO faktörleri, gerçek web sitenizden etkileyebileceğiniz şeylerdir. Bu faktörler teknik yönleri (örneğin, kodunuzun kalitesi ve site hızını) ve web sitenizin yapısı veya web sitenizdeki kopyanın kalitesi gibi içeriğe ilişkin yönleri içerir. Bunların hepsi sayfadaki SEO faktörleri için çok önemlidir.

Sayfa dışı SEO

Sayfadaki SEO faktörlerine ek olarak, sayfa dışı SEO faktörleri vardır. Bu faktörler, diğer web sitelerinden, sosyal medyanın dikkatinden ve kendi web siteniz dışındaki diğer pazarlama faaliyetlerinden gelen bağlantıları içerir. Bu sayfa dışı SEO faktörlerini etkilemek oldukça zor olabilir. Bu sayfa dışı faktörlerin en önemlisi, sitenizi gösteren bağlantıların sayısı ve kalitesidir. Web sitenize bağlanan kalite ve alakalı siteler ne kadar yüksek olursa Google’daki konumunuz o kadar yüksek olur.

Faydalı bilgiler Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarına ve web danışmanlıklarına veya acentelerine karşı dikkatli olun. Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez. Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a “öncelikli gönderim” hizmetinin tanıtımını yapan SEO’lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderim diye bir şey yoktur. Aslında bir siteyi Google’a doğrudan göndermenin tek yolu URL Ekle sayfamızı kullanmak veya bir Site haritası göndermektir. Bunu hiç kimseye herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmadan kendiniz de yapabilirsiniz. Gizemli ve amaçlarını açıkça ifade etmeyen şirketlere karşı dikkatli olun. Belirsiz olduğunu hissettiğiniz konularda kendilerinden açıklama isteyin. SEO sizin adınıza köprü sayfalar veya “ıskarta” alan adları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerik oluşturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldırılabilir. En nihayetinde, iş verdiğiniz şirketlerin faaliyetlerinden siz sorumlu olursunuz, bu nedenle söz konusu şirketlerin size hangi amaçla “yardımcı olduklarını” tam olarak bilmeniz gerekir. SEO’nun sunucunuza FTP erişimi varsa, sitenizde yapmakta olduğu tüm değişiklikleri açıklayabilmelidir. Asla bir SEO’ya bağlantınız olmamalı. “Herkese açık” bağlantıların, bağlantı popülerlik planlarının veya sitenizi binlerce arama motoruna göndermenin gücünden bahseden SEO’lardan uzak durun. Bunlar tipik olarak başlıca arama motorlarının sonuçlarındaki sıralamanızı, en azından sizin pozitif olarak düşündüğünüz şekilde etkilemeyen yararsız uygulamalardır. Bilerek seçim yapın. Bir SEO ile çalışıp çalışmayacağınızı düşünürken, sektörle ilgili bazı araştırmalar yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin bir yolu da elbette Google’dır. Google, özel şirketlerle ilgili yorumda bulunmamakla birlikte kabul edilmiş iş davranışının açık bir şekilde kapsamı dışında kalan uygulamaları takip eden ve kendilerini SEO olarak adlandıran firmalarla karşılaşmıştır. Dikkatli olun. Paranın nereye gittiğini bilin. Google, arama sonuçlarında asla para karşılığı daha iyi bir sıralama sözü vermese de diğer pek çok arama motoru, tıklama başına ödeme veya sıralamaya dahil edilen sayfa başına ödeme üzerinden sağlanan sonuçları normal web arama sonuçlarıyla birleştirir. Bazı SEO’lar size arama motorlarında üst sıralara yerleştirme sözü verir, ancak sizi arama sonuçları yerine reklam bölümüne yerleştirir. Hatta bazı SEO’lar diğer arama motorlarını “kontrol” ettikleri izlenimi oluşturmak ve kendilerini tercih edilen konumunda göstermek için teklif fiyatlarını gerçek zamanlı olarak değiştirir. Reklamlarımızın açık bir şekilde belirtilmesi ve arama sonuçlarımızdan ayrı tutulması sayesinde bu hile Google’da işe yaramaz. Yine de çalışmayı düşündüğünüz SEO’ya hangi ödemelerin sıralamaya kalıcı olarak eklenmek için, hangilerinin de geçici reklamlara ayrıldığını sormayı ihmal etmeyin. Başka nelere dikkat etmek gerekir? Dolandırıcı bir SEO ile karşı karşıya olduğunuzu hissettiren bazı uyarı işaretleri vardır. Bunların uzun bir liste halinde olması gerekmez, dolayısıyla şüpheleriniz varsa içgüdülerinize güvenin. Şu durumlarda SEO’yla çalışmayı bırakmaya çekinmeyin: Gölge alan adlarına sahipse Köprü sayfalar üzerine diğer müşterilerine ait bağlantıları koyuyorsa Adres çubuğundaki anahtar kelimeleri satmayı teklif ediyorsa Gerçek arama sonuçları ile arama sonucu sayfalarında görünen reklamları ayırt etmiyorsa Sıralamayı, sadece herhangi bir şekilde zaten bulabileceğiniz anlaşılması güç, uzun anahtar kelime grupları üzerinde garanti ediyorsa Birden çok takma ad veya sahte WHOIS bilgilerini kullanıyorsa Trafiği “sahte” arama motorlarından, casus yazılım veya kötü amaçlı yazılımlardan alıyorsa Google dizininden kaldırılmış veya Google’da listelenmeyen alan adlarına sahipse

Sonuç

SEO, web sitelerini Google’ın veya başka bir arama motorunun arama sonuçlarında yüksek bir konuma ulaştırmak için optimize etme uygulamasıdır. Ajans Bulut’ta, sitenizin her yönünü harika kılmaya odaklandığınız için bütüncül SEO’nun web sitenizi sıralamanın en iyi yolu olduğuna inanıyoruz. Herhangi bir SEO hilesi kullanmayın, çünkü sonuçta bunun sıralamada olumsuz sonuçları olacaktır. Bunun yerine, kullanıcılarınız göz önünde bulundurularak sürdürülebilir SEO uygulamaları yapın ve uzun vadede faydalanın.