Bursa Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığı, Bursa Sosyal Medya Ajansı
Ajans Bulut PR, sosyal medya danışmanlarını , “sosyal ağlarda işin yüzü ve sesi olarak hizmet eden profesyoneller olarak tanımlamaktadır. Sosyal medya kampanyaları düzenliyorlar, sosyal medya paylaşımlarına bağlılığı arttırıyorlar ve sonunda satışları so
Bursa Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığı, Bursa Sosyal Medya Ajansı

Bursa Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığı

Bu makalede başarılı bir sosyal medya yönetimi ve danışmanı olmanın yolunu inceleyeceğiz. Sonunda, bir sosyal medya danışmanının ne yaptığını ve sürece nasıl başlayacağınızı net bir şekilde anlayabileceksiniz.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Yapar?

Ajans Bulut PR, sosyal medya danışmanlarını , “sosyal ağlarda işin yüzü ve sesi olarak hizmet eden profesyoneller olarak tanımlamaktadır. Sosyal medya kampanyaları düzenliyorlar, sosyal medya paylaşımlarına bağlılığı arttırıyorlar ve sonunda satışları sosyal platformlardan çekmeyi deniyorlar.”

İşletmeler ve bireyler, sosyal medya kanallarını yönetmek için yardıma ihtiyaç duyduklarında sosyal medya danışmanlarına başvururlar. Bununla birlikte, her müşterinin ihtiyacına bağlı olarak, teklif edebileceğiniz çeşitli hizmetler vardır. Çoğu zaman, bu rol, bazen bir içerik oluşturucusunun şapkasını takmaya zorlayan SEO üzerinden geçer .

Bir sosyal medya danışmanının bazı görevlerini aşağıda görebilirsiniz;

Sosyal medya denetimi Koçluk seansları veya hizmetliler Eğitim Sosyal medya yönetimi Yeni işletmeler için hesap oluşturma ve kurulum Sosyal medya strateji oturumu Marka bilinirliği Sosyal Medya Danışmanı Olmak Bir sosyal medya danışmanı olmanın faydalarını ve sakıncalarını, ayrıca uzmanlaşmanız gereken yeterlikleri fark ettikten sonra, işe başlamanın zamanı geldi. Sizin için iki kelimemiz var: sıkı çalışma. Ne yaparsanız yapın, yanlış şeylere odaklanarak zamanınızı boşa harcamamanız çok önemlidir. Sosyal medya danışmanı olarak işe başlamanıza yardımcı olmak için bu adımları izleyin.

Başarılı bir sosyal medya danışmanı olmanın 7 yolu:

1 Araştırmanızı Yapın

Her yeni işin başlangıcında olduğu gibi, sektörünüzü araştırmak için çalışmaya başlamak, değer ve potansiyel müşteri tabanı uzun vadede size yardımcı olabilir. Bir iş planı oluşturmak, paranızı nasıl kazanacağınız konusunda çalışmanıza yardımcı olur. Danışmanlık hizmetleri sunacağınızı söylemek yeterli değil. Potansiyel rakiplerinizi LinkedIn, Indeed ve standart Google aramaları gibi sitelerle araştırın. Bu, anahtar kelime araştırmasına çok benzer. “Bursa Sosyal medya danışmanı” ya da “Bursa Otel sosyal medya danışmanı” ns baktığında kim ortaya çıkıyor?

2 İlk Müşteriniz Olarak Yerel İşletmeler Bulun

Bölgenizdeki yardım etmek istediğiniz yerel küçük işletmeleri bulun ve onlara hizmetlerinizi indirimli bir maliyetle sunun. Profesyonel bir tecrübeniz yoksa, portföyünüzü oluşturmak için ücretsiz olarak çalışmayı düşünmelisiniz. Örneğin, belki de bölgenizde ilginç lezzetler sunan bir dondurma salonu var ve sosyal medyaya maruz kalma ile daha fazla yaya trafiği alabileceklerini düşünüyorsunuz. Onları hedefleyebilirsiniz. Yerel işletme topluluğunuzda, örneğin Ticaret Odası toplantılarına veya yerel küçük işletme toplantılarına katılarak aktif hale gelirseniz, sosyal medya uzmanlığına ihtiyaç duyan işletmeleri bulabilirsiniz.

Yerel girişimler ve küçük işletmelerin sınırlı bir bütçesi vardır ve ihtiyaçları bu kadar karmaşık olmayacaktır. Örneğin, bazı müşterilerin yalnızca sosyal medya sayfaları oluşturmanıza, gönderileri programlamanıza ve platformlar arasındaki etkileşimi izlemenize ihtiyacı olacak. Ayrıca, sosyal medya aracılığıyla yorum yapan veya sorgulayan kullanıcılarla da bağlantı kurmanız istenebilir. Bu görevlerin gerçekleştirilmesi oldukça kolaydır, bu aynı anda birden fazla müşteriye hizmet vermenizi sağlar.

3 İş İstasyonunuzu Ayarlayın

Bilgisayarınızın ötesinde, sorunsuz bir işlem gerçekleştirmek için oluşturmanız gereken işlemler ve iş akışları hala vardır. Bu, faturaları, müşteri randevularınızı ve hatta üç aylık vergi ödemelerinizi idare etmek için doğru kişileri veya yazılımı bulmaktan ibarettir.

Bir müşteri alım süreci oluşturmanın en iyi yolu, kendinizi müşteri olarak görmektir. Her adıma geçin ve bunları yazın.

Arama : Müşteriler sizi nasıl bulur? Size nasıl danışırlar? Teklif : Bir teklif gönderir misiniz ? İnceleme ve onay için adımlar nelerdir? Sözleşme : Bir sözleşme mi teklif ediyorsunuz? Anlaması kolay mı ve nasıl imzalarlar? Yerleşik : Müşteriyle resmen çalışmaya nasıl başlıyorsunuz? Onlara faturalandırma yazılımınıza erişmeleri mi gerekiyor? Şifre bilgisi toplamanız gerekiyor mu? Faturalama : Faturaları nasıl veriyorsunuz ve nasıl ödeme almak istiyorsunuz? Müşteriniz ödeme koşulları ve gecikme ücretleri konusunda net mi? Bir müşteri alım sürecinin ötesinde, bir sosyal medya yönetim platformu , analitik programı ve faturalandırma uygulaması gibi diğer yararlı yazılım programlarına da bakmanız gerekir . Hizmetlerinizi bir parçası olarak analitik sunmayı planlıyorsanız, kendi raporunuzu bir araya getirip getirmeyeceğinize veya bir hizmetten bir rapor oluşturacağınıza karar vermeniz gerekir.

4 Yerel veya Genel?

Bu danışmanlar için sürekli bir savaş. Sosyal medya pazarlamacılığını, belirli endüstrilerde uzmanlaşan isteyen veya soran ve müşteri tabanınızı sınırlayan herhangi bir şirket için mi çalışıyorsunuz? Her ikisinin de artıları ve eksileri var ve hangisinin en iyi olduğuna karar vermek size kalmış.

Araştırma sürecinde, ne sunmak istediğinizi ve uygun müşteri tabanını inceleyebilirsiniz. Örneğin, yalnızca restoranlar için sosyal medya pazarlamacılığı yapmak istiyorsanız, yardıma ihtiyaç duyup duymadıklarını görmek için etrafınızdaki restoranlara bakın.

Pizza restoranlarında uzmanlaşmak istiyorsanız, hizmetinize ihtiyaç duyacak kadar var mı? Aynı hizmeti sunan herkesten nasıl sıyrılacaksınız?

5 Hizmet ve Ürünlere Karar Verin

Sosyal medya danışmanının kapsamı çok fazla. Çoğu zaman, rol SEO, içerik oluşturma ve sosyal medya yönetimi ile örtüşüyor.

Bir danışman olarak, teklifleriniz üzerinde birçok seçeneğiniz vardır. İşte sadece birkaçı:

Sosyal medya denetimi Koçluk seansları veya hizmetliler Eğitim Sosyal medya Yöneticisi Yeni işletmeler için hesap oluşturma ve kurulum Sosyal medya strateji oturumu Ürün ve hizmetlerin bir karışımına sahip olmak, gelir akışınızı çeşitlendirmenize izin verir. Ancak çok fazla kişinin olması da yasaklayıcı olabilir, çünkü görevlerinize daha dağılmış olacaksınız.

6 Size Yardımcı Olacak İnsanları İşe Alın

Bir sosyal medya danışmanı olarak deneyim kazandığınızda, büyük resme odaklanacaksınız: farklı müşteriler için kampanya stratejisi, veri analizi, raporlama ve sürekli iş genişletme. Diğer aktiviteler için yardım almak isteyebilirsiniz.

İşte sosyal medya danışmanlık ekibinizin ilk üyeleri olarak işe almayı düşünmeniz gereken roller.

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı – Bu kişi, görevlerin programlanması, hayranları ve takipçileri ile etkileşime girme, performans izleme, kampanya fikirlerine katkıda bulunma vb. Günlük işlemlerde size yardımcı olacaktır. Lider Jeneratör – Bireyin ana görevi, müşteri personelinize uygun şirketleri bulmak, karar vericileri aramak ve ardından iletişim bilgilerini bir veritabanında derlemektir. Web Tasarımcısı – Web sitenizi kavramsallaştırmak için birlikte çalışabileceğiniz yetenekli bir web tasarımcısına yatırım yapın. Şirketinizin sosyal medya yönetimindeki en son teknolojilere olan aşinalılığını yansıtması için en yeni düzenler oluşturabilecek birisinin olmasını istiyorsunuz. İçerik Pazarlamacı – Birey, anahtar kelime araştırması yaparak, ilgi çekici blog yazıları yazarak ve web sitenizi sıralamaya sokarak şirketinizin çevrimiçi varlığını oluşturmak için içerik oluşturmaya odaklanır. Hemen bir çalışanı işe almak isteyebilirsiniz, ancak önce serbest çalışanların hizmetlerini almayı düşünebilirsiniz. İşte freelancerları işe almanın avantajları:

Yalnızca verilen hizmetler veya saatler için ödeme yapın Minimum eğitim gerekli Daha ucuz pazarlardan dış kaynak kullanımı para tasarrufu sağlar – birçok sanal asistan ve denizaşırı ülkelerden kiralayabileceğiniz insanlar var İşçinin tazminat veya işsizlik sigortası için harcama yapmanıza gerek yok Bu avantajlara ek olarak, birçok serbest çalışan kendini pazarlanabilir kılmak için birden fazla beceri setine sahiptir. İki veya üç pozisyon için çalışmak yerine, birden fazla sorumlulukla başa çıkabilecek yetenekli bir kişi bulabilirsiniz. Çalışmalarının kalitesinden memnunsanız, serbest çalışanları her zaman tam zamanlı çalışan olarak işe alabilirsiniz. Önemli olan, manevra yapmak için bolca yer ile eğilmen.

7 Genel Hatalara Düşmeyin

Bir danışman olarak başarısızlıktan kurtarılmayacaksınız, ancak daha yaygın hatalardan kesinlikle kaçınmaya çalışabilirsiniz. Bu hatalardan bazıları şunlardır:

Kendinizin değer düşüklüğü: Müşterilerin oranlarınıza kolayca evet dediğini ve müşterilerinizin istediğiniz kadar iyi olmadığını tespit ederseniz, bu hizmetlerinize değer biçmeyeceğinizin işaretleridir. Yazılı olarak çalışmamak : İnsanların zamanında ödeme yapacaklarına ve kabul ettiğinize bağlı kalacağına inanmak istiyoruz. Ne yazık ki, küçük bir işletme sahibi olarak, kendinizi korumanız gerekir ve sözleşmeler bunu yapmanın en iyi yoludur. Geniş kapsam : Müşteriniz için ne yapacağınız ve nasıl sağlanacağı konusunda mümkün olduğunca spesifik olun. Sınırların belirlenmesi, herhangi bir sağlıklı ilişkide anahtardır. Kötü iletişim : Harika bir iletişimci olmak için beş dakika içinde e-postaları yanıtlamanız gerekmez. Profesyonellik eksik. İletişiminiz ne kadar iyi olursa ve iş akışınız ne kadar düzgün olursa, o kadar kolay olur. Yazılımımız , sosyal medya yönetimi ve analitik sürecini kolaylaştırmak için danışmanlara ve ajanslara yardımcı olmaktadır . El ile yaptığınız işlerin bir kısmını işleminizden çıkarın ve Sprout’un daha iyi bir danışman olmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görün.

Sonuç

Bir sosyal medya danışmanlık işini kurmak kolay değildir. İşinizi sıfırdan kurmak, diğer işletmeler gibi inşa etmek zorundasınız. Müşterileri imzalayabilmeniz için gerekli niteliklere sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Oradan müşteri tabanınızı genişletebilir, finansman alabilir ve insanları işe alabilirsiniz. İşin içinde çok fazla iş var, ancak yoğun talep gören çok kazançlı bir kariyer olabilir.