Google Ads Kimlik Doğrulama, Google Ads Reklamveren Doğrulaması Nasıl Yapılır?
Google Ads Kimlik Doğrulama – Google artık kullanıcılarının kimlik doğrulamalarını isteyecek..! Şirket açıklamasında 2020’nin Nisan ayında duyurduğu Reklamveren Kimlik Doğrulama Programı’nı da hatırlattı. O dönemde reklamverenler, işletmelerine dair çalış
Google Ads Kimlik Doğrulama, Google Ads Reklamveren Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Google Ads Kimlik Doğrulama

Google artık kullanıcılarının kimlik doğrulamalarını isteyecek..!

Şirket açıklamasında 2020’nin Nisan ayında duyurduğu Reklamveren Kimlik Doğrulama Programı’nı da hatırlattı. O dönemde reklamverenler, işletmelerine dair çalıştıkları ülke ve sattıkları ürünler dahil olmak üzere pek çok bilgiyi doğruladı. Google’ın yayına aldığı bu yeni özellik, kullanıcıların işletmeler tarafından doğrulanan bu bilgilere kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor.

Ayrıca Reklamveren Kimlik Doğrulama Programı, About this ad özelliği ile birleşince Google, reklamverenler arasındaki kötü aktörleri de devre dışı bırakmış oluyor.

Şirket, program kapsamında şimdiye kadar 90 ülkeden reklamverenleri doğrulamadığını açıkladı. Google’ın belirttiğine göre; Doğrulama programı kapsamında çalışmalar devam edecek.

Google Reklamveren Doğrulaması İçin E-Posta ve Bildirim Gönderir

Reklamveren kimlik doğrulaması işlemini tamamlamanız istenirse size talimatları içeren bir e-posta ve hesap içi bildirim gönderilir. Şu anda yalnızca kimliğini doğrulaması istenen hesaplar gönderilebilir. Diğer tüm istekler reddedilecektir.

Seçim reklamı yayınlamayı planlıyorsanız bunun yerine seçim reklamları için doğrulama işlemini tamamlamanız gerekir. Yalnızca reklamveren kimlik doğrulamasını tamamlayan hesaplar, seçim reklamı yayınlayamaz.

İlk doğrulama e-postası, etkilenen hesapların veya geçerliyse üst yönetici hesaplarının tüm Google Ads kullanıcılarına gönderilir.

Belirli Google Ads hesaplarında reklamveren kimlik doğrulamasını tamamlamak için uygulanması gereken adımlar hesap yapınıza, faturalandırma ayarlarınıza ve kimin adına reklam verdiğinize (kuruluş veya şahıs) göre farklılık gösterebilir.

Reklamveren kimlik doğrulaması hakkında

Google neden reklamverenlerin kimliğini doğruluyor?

Hedefimiz, kullanıcılara reklamverenler hakkında daha fazla bilgi sunarak reklam ekosistemine duyulan güveni artırmaktır. Reklamveren kimlik doğrulaması kapsamında, aşamalı şekilde kullanıma sunma yöntemiyle reklamverenlerimizin adını ve konumunu doğruluyoruz. Bu süreç, kullanıcılara daha fazla şeffaflık, seçim şansı ve kontrol olanağı sunmaya yönelik genel çabamızın bir parçasıdır.

Reklamveren kimlik doğrulamasını kimler tamamlamalıdır? Reklamveren kimlik doğrulamasını tamamlaması gereken reklamverenlere bu konuda bir e-posta ve hesap içi bildirim gönderilir. Ürün veya hizmet; bilgi, tavsiye veya eğitim içeriği ya da denetime tabi sektörlerle ilgili içeriklerin tanıtımını yapan reklamverenlere doğrulama için öncelik verilir.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamveren kimlik doğrulaması ne kadar sürer?

Doğrulama süresi hesap kurulumunuza ve başka biri için reklam yayınlayıp yayınlamadığınıza bağlıdır.

Doğrulamayı kendileri tamamlayan reklamverenler için programın tamamlanması 3-5 iş günü sürer.

Doğrulamayı reklamverenler adına ajanslar yapıyorsa program, inceleme ve onay dahil olmak üzere her adımı yaklaşık 3-5 iş günü süren iki adımlı bir işlem olacaktır.

Reklamveren kimlik doğrulamasının nasıl tamamlanacağını öğrenin.

Reklamveren kimlik doğrulamasını nasıl tamamlarım?

Yalnızca Google size bu konuda e-posta gönderirse reklamveren kimlik doğrulamasını tamamlamanız gerekir. Belirli Google Ads hesaplarında kimlik doğrulamasını tamamlamak için gereken adımlar hesabınıza, yapınıza, faturalandırma ayarlarınıza ve kimin adına reklam yayınladığınıza (kuruluş veya şahıs) bağlı olarak farklılık gösterebilir.

E-posta ve hesap içi bildirimdeki talimatları uygulayın. Reklamveren kimlik doğrulamasının nasıl tamamlanacağını öğrenin.

Reklamveren kimlik doğrulamasını tamamlamama seçeneğim var mı?

Kimliğinizi doğrulamanız gerektiğini belirten bir e-posta aldıysanız reklamveren kimlik doğrulama programını tamamlamanız gerekir. Programı 30 gün içinde başlatmazsanız hesabınız duraklatılır.

“Reklamveren adı” alanı için herhangi bir koşul var mı? Reklamveren şahıs olarak kayıtlıysa reklamveren adı alanı, reklamveren şahsın resmi kimliğinde görünen adla eşleşmelidir.

Reklamveren kuruluş olarak kayıtlıysa reklamveren adı, kuruluşun tescil belgelerinde görünen yasal adla eşleşmelidir.

Reklamveren kimlik doğrulaması için hangi belgeleri göndermeliyim?

Belirli Google Ads hesaplarında reklamveren kimlik doğrulamasını tamamlamak için uygulanması gereken adımlar hesap ve yapılandırmanıza, faturalandırma kurulumunuza ve kimin adına reklam yayınladığınıza (kuruluş veya şahıs) bağlı olarak farklılık gösterebilir. Göndermeniz gereken belgeler hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya göz atın.

“Yetkili temsilci” kimdir?

Yetkili temsilci, aşağıdakilerin yöneticisidir:

Google Ads hesabının ve/veya Reklamlar için ödeme yapan ödeme profilinin Gerekirse, doğrulamanın tamamlanması için belge ibraz etmeniz istenebilir.

Ajans olarak kayıtlıyım. Doğrulamayı nasıl yapmalıyım? Kendi adlarına reklam yayınlamayan (örneğin ajansla ilgili reklamlar) ajansların, şu anda kimliklerini doğrulaması gerekmez. Bunun yerine, müşterileriniz adına onların kimliğini doğrulayın.

Yani, “reklamveren adı” alanına müşterinizin adının girilmesi ve resmi belgelerde müşterinizin adı ile adresinin yer alması gerekir. Birden çok reklamvereni temsil ediyorsanız her benzersiz reklamveren için doğrulama işlemini ayrı ayrı tamamlamanız gerekir.

Ajansların doğrulama sürecini nasıl tamamlaması gerektiğiyle ilgili talimatlara buradan ulaşabilirsiniz.

Kimlik doğrulama işlemini daha önce tamamlamıştım. Neden tekrar tamamlamam isteniyor?

Her Google Ads hesabı doğrulanmalıdır. Google bu programın kapsamını genişlettikçe, hesaplarınızın her birini aşamalı veya toplu olarak doğrulamanız istenir. Ayrıca, doğrulamayı düzenli olarak tamamlamanız veya hesabınız için ödeme yapan kişiyi değiştirdiyseniz ya da hesabınızda önemli değişiklikler yaptıysanız Google Ads hesabınızı yeniden doğrulamanız istenebilir.

Reklamveren kimlik doğrulamasını gönüllü olarak tamamlayabilir miyim? Küçük bir reklamveren alt grubu, reklamveren kimlik doğrulamasını gönüllü olarak tamamlayabilir. Bu özellik için uygun olan reklamverenleri bilgilendireceğiz.

Tüm Google Ads hesaplarımı tek seferde doğrulayabilir miyim?

Küçük bir reklamveren alt grubu, reklamveren kimlik doğrulamasını toplu olarak tamamlayabilir. Bu özellik için uygun olan reklamverenleri bilgilendireceğiz. Aksi takdirde, lütfen kimlik doğrulama işlemini bildirim e-postasında belirtildiği gibi her Google Ads hesabı için ayrı ayrı tamamlayın.

Reklamlarım yayınlanmıyor. Ne yapmalıyım?

30 gün içinde kimlik doğrulama için belgeleri göndermediyseniz hesabınız duraklatılır. Belgeleri gönderdikten sonraki 30 gün içinde programı tamamlayamazsanız hesabınız duraklatılır. Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra hesabınız reklam yayınlamaya devam eder. Kimlik doğrulama işlemini tamamlamak için aldığınız bildirimlerdeki talimatları uygulayın.

Reklam açıklamaları hakkında

Reklam açıklaması nedir?

Reklam açıklamaları, kullanıcıya reklamverenin adı ve konumu dahil olmak üzere daha fazla bilgi sağlar.

Google neden yeni reklam açıklamaları ekliyor?

Google’ın kullanıcılara sunulan şeffaflığı artırmaya ve yayınladığı reklamlara duyulan güveni korumaya yönelik genel çalışmaları kapsamında kullanıcılara, reklamverenlerimiz hakkında daha fazla bilgi sunacağız. Bu konuda daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Google, reklam açıklamalarıyla ilgili bilgileri nereden alıyor?

Reklamverenin yasal adı ve konumu kişi, kuruluş veya kuruluş temsilcisi tarafından gönderilen doğrulama belgelerinden elde edilir ve reklamveren doğrulama programı aracılığıyla Google tarafından incelenir. Reklamverenlerin doğrulama işlemini tamamlayamaması durumunda, Google söz konusu reklamverenlerin reklamlarını göstermeyi durdurur.

Google, açıklamalarda hangi bilgileri paylaşacak?

Reklam açıklamalarında, reklamveren kimlik doğrulamasını tamamlayan reklamverenlerin adı ve konumu gösterilir. Doğrulama programının şu anda desteklenmediği bir konumda bulunan reklamverenler için reklam açıklamalarında yalnızca konum bilgisi gösterilecektir.

Google’ın şeffaflık çalışmalarını genişletmesi kapsamında, Google Ads hesaplarınız ve reklam kampanyalarınız ile ilgili aşağıdaki bilgileri herkese açık hale getirebiliriz:

Reklamveren adı değişiklik geçmişi Reklam öğeleri Reklamların yayınlanma tarihleri ve konumları Yasal veya politikayla ilgili nedenlerle kaldırılan reklamlar veya askıya alınan hesaplar İşletmenin iletişim bilgileri Google başka bilgi paylaşacak mı? Google olarak devam eden şeffaflık çalışmalarımız kapsamında, Google Ads veya DV360 hesaplarınız ve reklam kampanyalarınız ile ilgili bilgileri, reklamveren kimliği politikamızda belirtilen şekilde herkese açık hale getirebiliriz.

Reklam açıklamalarını kimler görebilir ve açıklamalara nasıl ulaşabilirim? Kullanıcılar “Neden bu reklam?” sorusunu tıkladığında bu bilgileri görebilir. Bilgilerin farklı reklam biçimlerinde nasıl görüneceği hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Açıklamalar, yayınladığım tüm reklamlarda görünür mü? Reklamveren kimlik doğrulama işlemini tamamladıysanız veya kimliğinizle ilgili ek bilgiler gönderdiyseniz (yukarıya bakın) hesabınızdaki desteklenen tüm reklam biçimlerinde açıklama gösterilebilir. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam açıklamaları, reklamlarımın görünümünü değiştirir mi? Hayır, reklamlarınızın görünümü aynı kalır. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam açıklamaları, reklamlarımın sunulma şeklini etkiler mi? Hayır, açıklamalar reklam sunumunu etkilemez.

Reklam açıklamalarındaki adı veya konumu nasıl değiştirebilirim? Reklam açıklamalarında görünen ad ve konum, reklamveren kimlik doğrulama programı kapsamında doğrulanmıştır. Ad veya konum değiştiyse lütfen Google Ads Destek Ekibi ile iletişime geçin.