TRABİS Nedir?, .TR Uzantılı Alan Adı Sistemi
.tr uzantılı alan adı işlemleri, 23 Mart 2020 tarihi itibari ile Nic.TR’nin kapanış süreci sonrasında kayıt operatörleri aracılığı ile yapılmaya başlanmıştır.
TRABİS Nedir?, .TR Uzantılı Alan Adı Sistemi

TRABİS

.tr uzantılı alan adı işlemleri, 23 Mart 2020 tarihi itibari ile Nic.TR’nin kapanış süreci sonrasında kayıt operatörleri aracılığı ile yapılmaya başlanmıştır. Bu süreç içerisinde ODTÜ Geliştirme Vakfı tarafından kayıt operatörü olarak kurulan METUnic, Aralık 2019 tarihi itibariyle ODTÜ deneyimi ve bilgi birikimini siz değerli kullanıcılarımıza ulaştırma ve nitelikli hizmet sunma amacıyla faaliyet vermeye başlamıştır. METUnic olarak, Nic.TR’nin kapanış sürecinde göstermiş olduğumuz hassasiyet ve özene TRABİS süreç ve uygulamalarında da kullanıcı memmuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile devam edeceğiz. TRABİS geçişinin hem siz kullanıcılarımız hem de biz kayıt kuruluşları için profesyonel ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi adına geliştirme ve iyileştirme çalışmalarımız devam etmektedir. Geçiş sürecinde, doğru ve yeterli bilgiye sahip olunabilmesi açısından aşağıdaki açıklamaları incelemenizi rica ederiz. İncelemenizin ardından, aklınıza takılan her türlü soruya yanıt bulmak için destek kanallarımız üzerinden bize ulaşabilir ve web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

TRABİS Nedir?

Kısaltması TRABİS olan .tr Ağ Bilgi Sistemi, “.tr” uzantılı alan adı sistemi ve veri tabanının yönetilmesi, işletilmesi süreçlerini kapsayan bir sistemdir. Sistem ile ilgili rehberlik (whois), güncelleme (DNS, sahip ve sorumlu bilgisi, yenileme), anlık tahsis işlemlerinin güvenli ve sürekli olarak devam etmesini sağlar. Önceden Nic.TR tarafından yürütülen bu işlemler, TRABİS’in faaliyete geçmesi ile BTK yönetiminde olacaktır. Ancak, TRABİS’in son kullanıcıya doğrudan hizmet vermemesi sebebiyle .tr uzantılı alan adları ile ilgili işlemlerinizi akredite kayıt kuruluşları üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Nic.TR’nin kapanma sürecinde herhangi bir kayıt kuruluşuna aktarılmamış olan alan adlarının tamamı TRABİS’e geçirilecektir.

TRABİS SÜRECİNDE ALAN ADI İŞLEMLERİ

Tahsis

TRABİS geçişi ile alan adı tahsisi işlemlerinin tamamı kayıt kuruluşları aracılığı ile gerçekleştirilecektir. Tahsis işlemine ait işleyiş ve kurallar henüz tamamen netleşmemiş olup, BTK’dan gelecek açıklamanın ardından siz kullanıcılarımıza tüm detaylar aktarılacaktır. TRABİS’in faaliyete alınması ile internet alan adı uzantıları arasında en popüler olan .com.tr, .net.tr ve .org.tr uzantılı alan adları başta olmak üzere, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılı alan adları için herhangi bir belge sunulmaksızın, ilk gelen alır kuralına göre tahsis işlemi gerçekleştirmek mümkün olacaktır. gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr ve tsk.tr uzantılı alan adları ise prosedürde herhangi bir değişiklik olmaksızın, gerekli belgelerin ibraz edilmesi durumunda tahsis edilebilir olacaktır.

Satış

Alan adı satışı ve kiralanması Nic.TR süreçlerinde yasaklı bir uygulamadır. Ancak TRABİS’in devreye alınması ile alan adlarının satış ve kiralanmasının önü açılmaktadır. TRABİS kapsamında, alan adı satış işlemleri sürecin devreye alınmasını takip eden 3 yılınsonunda başlayacak olup, kayıt kuruluşlarının hizmetleri aracılığı ile satış işlemi gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Satış ve kiralamaya ait süreçler hakkında yapılacak duyuru ve açıklamalar, kullanıcılarımızla ayrıca detaylı olarak paylaşılacaktır.

Devir

Alan adı devri, Nic.TR süreçlerinde Sahip Değişikliği olarak uygulanmaktaydı. Ancak, TRABİS ile Devir olarak yapılacak olan bu işlem, aşağıda sıralanan belgelerden herhangi birinin mevcut olması durumunda gerçekleştirilecektir.

Gaiplik Karinesi Şirket Birleşme/Devralma Belgeleri Marka/Patent Devri Belgeleri Fikir/Sanat Eserleri ile İlgili Hakların Devrini İspat Eden Belge

Devir işlemine ait süreçler hakkında yapılacak duyuru ve açıklamalar, kullanıcılarımızla ayrıca detaylı olarak paylaşılacaktır.

.tr uzantısı

Birinci seviye alan adı uzantısı olan “.tr”, şu an için tahsise kapalıdır.

“ornek.tr”

Ancak, TRABİS’in devreye alınmasını takip eden 1 yılın sonunda .tr uzantısının tahsisine başlanacaktır.

.tr Domain Aktarma İşlemlerinde ki Soru ve Cevaplar

“.tr” uzantılı internet alan adı sisteminin ve buna ait merkezi veri tabanının işletilmesine, rehberin oluşturulmasına, güncellenmesine ve rehberlik hizmetinin sunulmasına ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkân veren, tüm bu faaliyetlerin güvenli ve iş sürekliliğini sağlayacak şekilde gerçekleştirildiği sistemdir.

Sunucu yönlendirme hizmetini artık BTK mı verecek? • Nic.TR faaliyetteyken, Nic.TR üzerinden almış olduğunuz alan adları için DNS sunucu yönlendirme hizmeti verilmeye devam edecektir. • TRABİS devreye girdiğinde alan adınız ile ilgili hizmet aldığınız kayıt kuruluşu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Aktarım nasıl yapılır? • Aktarımın nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgi, Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir. anasayfası üzerinden duyurulmuştur.

TRABİS ne zaman faaliyetlerine başlayacak? • TRABİS’in faaliyete geçme zamanı Mart 2020 sonunda olacaktır. Tarih değişiklik gösterebilir.

Ne zamana kadar sorumlu değişikliği formu ile işlem yapabilirim?• TRABİS faaliyete geçene kadar Nic.TR işleyişi devam edecektir. TRABİS faaliyete geçene kadar sorumlu değişikliği onay formu ileterek alan adınızın sorumlularını değiştirebilirsiniz.

Aktarım sistemini kullanmadan alan adlarımı nasıl taşıyabilirim? • Nic.TR sayfasında yer alan sorumlu değişikliği onay formunu ileterek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aktarım sürecince alan adlarım kapanacak mı? • Aktarım esnasında herhangi bir hizmet kesintisi yaşanmamaktadır.

Alan adlarım nerede barınacak? • Alan adlarınız TRABİS devreye girene kadar Nic.TR sisteminde barınmaya devam edecek, TRABİS devreye girdiğinde TRABİS sistemine aktarılacaktır. Ancak 23 Mart 2020 tarihinden itibaren .tr uzantılı alan adlarıyla ilgili (gov.tr, edu.tr, av.tr, bel.tr, dr.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr hariç) yenileme ve kayıt işlemlerinizi akredite Kayıt Operatörlerinden yapmanız gerekecektir.

Tüm alan adlarını belgesiz alabilecek miyiz? • Tahsis işlemleri, TRABİS devreye girene kadar mevcut Nic.TR kurallarına göre devam edecektir. • TRABİS devreye girdiğinde gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr ve tsk.tr alan adı uzantıları belge ile tahsis edilmeye devam edecektir. Com.tr, org.tr, net.tr, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılı alan adları belgesiz olarak ilk gelen alır kuralına göre tahsis edilecektir.

İtirazlarımı BTK’ya mı ileteceğim? • Aksi ilan edilene kadar Nic.TR itiraz başvurularını almaya devam edecektir. Yeni uyuşmazlık çözüm mekanizması devreye girdiğinde BTK ve Nic.TR tarafından ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

net.tr uzantılı alan adlarını belgesiz alabilir miyim?• Net.tr uzantılı alan adlarının tahsis işlemleri TRABİS devreye girene kadar mevcut Nic.TR kurallarına göre devam edecektir. • TRABİS faaliyete geçtikten sonra com.tr, org.tr ve net.tr alan adı uzantıları belgesiz olarak tahsis edilecektir.

Kredi kartı olmadan ödeme yapabilir miyim?• Nic.TR sayfası 23/03/2020 tarihinde son kullanıcı ödemelerine kapatılacaktır. Bu tarihe kadar Nic.TR üzerinden sadece kredi kartı ile ödeme alınmaktadır. Diğer kayıt operatörleri ile iletişime geçerek onların ödeme yöntemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. • TRABİS sistemi üzerinden ödeme alınmamaktadır. Lütfen yetkili bir Kayıt Kuruluşunu seçerek, ödemelerinizi bu kurum üzerinden gerçekleştiriniz.

Kayıt Operatörlerinin yeni sorumlulukları nelerdir? • Nic.TR ve BTK’dan ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

**.tr tahsisi artık BTK tarafından mı yapılacak? **• 23 Mart 2020 tarihine kadar mevcut Nic.TR işleyişi devam edecek, 23 Mart’tan sonra TRABİS faaliyete girene kadar alan adı başvuru ve yenileme işlemleri Nic.TR’ye kayıtlı Kayıt Operatörleri tarafından yapılacaktır (Gov.tr, edu.tr, av.tr, bel.tr, dr.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr hariç). • TRABİS faaliyete girdiğinde .tr uzantılı alan adları ile ilgili kurallar ve işleyiş BTK tarafından yönetilen TRABİS tarafınan belirlenecektir. .tr uzantılı alan adlarının tahsis işlemleri Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir. adresinde listelenen kayıt kuruluşları tarafından yapılacaktır.

Artık alan adlarında satış/devir işlemleri yapabilecek miyiz? • Nic.TR faaliyetine devam ettiği sürece alan adlarının satışına ve devrine izin verilmemektedir. Alan adlarınızın sahip bilgilerini güncellemek isterseniz Nic.TR sayfasında bulunan Sahip Güncelleme formunu iletmeniz gerekmektedir. • Alan adı satış işlemleri TRABİS’in faaliyete geçmesinin üzerinden 3 yıl geçtikten sonra yapılabilecektir. Alan adı devir işlemlerini TRABİS faaliyete geçtikten sonra bağlı bulunduğunuz KK aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

alanadi.tr alabilecek miyiz? • Alanadi.tr alan adları TRABİS faaliyet geçtikten 1 yıl sonra tahsis edilmeye başlanacaktır.

Kayıt operatörü olabilir miyiz? • Nic.TR devredeyken yeni Kayıt Operatörü başvurusu alınmayacaktır. • TRABİS faaliyete geçtiğinde trabis.gov.tr de yer alan Kayıt Kuruluşu başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Aktarım ne kadar sürede tamamlanır?• Seçeceğiniz kayıt operatörüne göre bu süre farklılık gösterebilir. Çevrimiçi olarak kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Nic.tr’den başlatılan aktarım işlemi 30 dakika boyunca geçerlidir.

Aktarım için neden Türkiye’de bir cep telefonu numarasına ihtiyacım var? • Sistem güvenliği sebebi ile sadece Türkiye’ye kayıtlı bir cep numarası ile aktarım yapılabilmektedir.

Nic.TR’ye kayıtlı bir alan adım adım var, TRABİS geçiş sürecinde bu alan adıma ne olacak? • Nic.TR sistemine kayıtlı olan alan adlarınız ödeme yaptığınız tarihe kadar aktif olacaktır. • Alan adınızı 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren Nic.TR sayfasında kullanıma açılacak olan online aktarım ekranından ya da Sorumlu Değişikliği Onay Formunu Nic.TR’ye ileterek dilediğiniz Kayıt Operatörüne aktarabilirsiniz. • Ancak 23 Mart 2020 tarihinde Nic.TR son kullanıcıların yeni başvuru ve alan adı yenileme (ödeme) işlemlerine kapanacağı için bu işlemlerinizi belirleyeceğiniz bir .tr yetkilisi Kayıt Operatörü üzerinden yapmanız gerekecektir. • Sunucu değişikliği, sorumlu değişikliği ve bilgi güncelleme gibi işlemler TRABİS faaliyete geçene kadar Nic.TR üzerinden yapılmaya devam edecektir. • Nic.TR’ye kayıtlı Kayıt Operatörlerinin listesine Kayıt Sorgulama bölümünde bulunan Kayıt Operatörlerimiz linkinden ulaşabilirsiniz.

İstediğim yerden alan adı alabilir miyim?• Nic.TR Kayıt Operatörlerimiz sayfasında yer alan kayıt operatörlerinden bir tanesini seçerek alan adı alabilirsiniz. Ayrıca 23/03/2020 tarihine kadar Nic.TR’den de alan adı alabilirsiniz. • TRABİS faaliyete geçtikten sonra .tr uzantılı alan adı alabilmek için trabis.gov.tr adresindeki yetkili kayıt kuruluşlarından birini tercih etmeniz gerekmektedir.

Alan adım ile ilgili BTK yetkilileri ile görüşebilir miyim? • .tr uzantılı alan adınız ile ilgili olarak Nic.TR faaliyette olduğu sürece öncelikle Nic.TR temsilcileri ve bağlı bulunduğunuz kayıt operatörü yetkilileri ile görüşebilirsiniz. • TRABİS faaliyete geçtikten sonra TRABİS yetkilileri ve TRABİS’in yetkilendirdiği kayıt kuruluşları ile görüşebilirsiniz.

Hala sorumlu değişikliği için belge göndermek zorunda mıyım? • Belge iletmeden transfer işlemi ne zaman yapabileceğim? • Aktarım ekranlarından alan adınızı Nic.TR aktarıma entegre olmuş yetkili kayıt kuruluşlarına aktarabilirsiniz. Ayrıca Nic.TR sayfasında yer alan Sorumlu Değişikliği onay formunu ileterek de farklı bir kayıt kuruluşuna alan adınızı aktarabilirsiniz.

Aktarım nedir? • Nic.TR üzerinde yönettiğiniz alan adlarını AKTARIM yöntemi ile “.tr” yetkilisi ve aktarıma entegre olmuş Kayıt Operatörlerine taşıyarak onlar üzerinden alan adlarınızı yönetmeye devam edebilirsiniz. Alan adlarınızı Nic.TR’den aktarıma entegre olmuş yetkili kayıt operatörlerine geçirme işlemine AKTARIM denilmektedir.

Nic.TR ne zaman son kullanıcıya kapatılacak? • Nic.TR AKTARIM sistemi faaliyete geçtikten sonra en geç 3 (üç) ay içerisinde başvuruya ve yenilemeye kapatılacaktır (gov.tr, edu.tr, av.tr, bel.tr, dr.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr hariç).

Ne zamana kadar AKTARIM yapmak zorundayım? • Alan adınız aktif olduğu sürece TRABİS faaliyete geçene kadar AKTARIM işlemi yaparak alan adınızı yetkili ve aktarıma entegre olmuş Kayıt Operatörlerine aktarabilirsiniz.

Nic.TR neden kapatılıyor? • 2008 yılında yayımlanan 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), .tr uzantılı alan adlarının tahsisi ve yönetimi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) tarafından görevlendirilmiştir. 2010 yılında BTK tarafından “İnternet Alan Adları Yönetmeliği” yayınlanmıştır. Bu yasa ve yönetmelikle birlikte “.tr” uzantılı alan adlarının tahsis yetkisi (Kayıt Otoritesi İşlevi) Nic.TR’den BTK’ya devredilmiştir. • Nic.TR (“.tr Alan Adları” Yönetimi) ve BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) arasında imzalanan sözleşme uyarınca, Nic.TR’nin Kayıt Operatörü işlevlerini ( Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir. sayfası üzerinden yapılan ödeme, dns değişikliği, vb.) sonlandırması gerekmektedir.

AKTARIM işlemi ücretli mi? • AKTARIM işlemi için Nic.TR tarafından bir ücret talep edilmemektedir. Seçeceğiniz Kayıt Operatörü ek ücret talep edebilir. Lütfen seçeceğiniz kayıt operatörüne danışınız.

AKTARIM yapmak zorunlu mu? • TRABİS faaliyete geçtiğinde Nic.TR sayfası kapatılacaktır. Bu nedenle o tarihten önce alan adınızı yetkili bir kayıt operatörüne aktarmanız beklenmektedir. TRABİS faaliyete geçtiğinde herhangi bir kayıt operatörüne aktarılmayan alan adları TRABİS sistemine aktarılacaktır fakat bu sistem son kullanıcıya bazı hizmetleri vermeyecektir.

Alan adımı istediğim yere aktarabilir miyim?• TRABİS faaliyete girene kadar, Nic.TR sayfasında listelenmiş olan kayıt operatörlerinden herhangi birine aktarabilirsiniz. • TRABİS faaliyete geçtikten sonra trabis.gov.tr de yer alan kayıt kuruluşlarından birine aktarabilirsiniz.